Adana’da Gezilecek Yerler | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Adana’da Gezilecek Yerler

Akdeniz bölgesinin en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Adana’da gezilecek ve görülecek yerler oldukça fazladır. Bunda kentin hem tarihi ve doğa güzellikleri hem de çevre ilçelerdeki kültürel yapıların çeşitliliği etkilidir.

Çukurova’nın eşsiz güzelliğini içinde barındıran Adana, birçok tarihi antik kente de ev sahipliği yapmaktadır.  Adana’ya yapılacak turistik bir gezide mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri kısaca özetlemeye çalışacağımız yazımızda kentte yer alan müze, cami ve önemli parkların isimlerine de yer vereceğiz.

Adana’da görülmesi gereken en önemli tarihi yapı Roma döneminden kalma Adana Taş Köprü’dür. Dünyanın araç trafiğine açık en eski köprüsü olma özelliğine sahip olan Taş Köprü, kentin en önemli sembollerinden biridir. Köprü, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisiyle karşılaşmaktadır.

adana-merkez-sabanci-cami

Şehir merkezinde iki cami vardır ki onlarsız bir Adana düşünmek neredeyse imkansızdır. Adana’da gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken Adana Ulu Cami, diğer adıyla Ramazanoğlulları Cami’nin geçmişi 16. yüzyılın ortalarına kadar uzanır. Ramazanoğulları döneminde inşa edilen Adana Ulu Cami, kentin en büyük ikinci camisi olma özelliğini de taşıyor.

Adana’nın diğer bir görkemli camisi ise Sabancı ailesi tarafından 1998 yılında yaptırılan Adana Merkez Sabancı Camisidir. Seyhan nehrinin kıyısına inşa edilen cami Adana Merkez Parkı ile de yanyanadır ve 6 minaresiyle muhteşem bir görünüme sahiptir.

Bahsi geçmişken Adana Merkez Parkı’nın da şehre yapılacak bir gezide mutlaka uğranılması gereken bir yer olduğunun altını çizmekte fayda var. Seyhan nehrinin kıyısında bulunan Adana Merkez Parkı, aynı zamanda devasa büyüklükte bir botanik park özelliği taşır.

adana-arkeoloji-muzesi

Adana’da kültürel gezinin ilk adresi ise mutlaka Adana Arkeoloji Müzesi olmalıdır. Reşatbey’de bulunan müze, Çukurova bölgesinde gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sırasında bulunan tarihi kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Bu özelliği, Adana Arkeoloji Müzesini, bölgenin en önemli ve içeriği zengin arkeoloji müzesi yapmaktadır.

Ziyaret edilmesi gereken diğer bir müze ise Adana Etnografya Müzesi’dir. 1983 yılında hizmete açılan ve şehir merkezinde yer alan müzede Toroslar’da ve Çukurova’da yaşamış yörüklere ait eşyalara yer verilir. Müze, aynı zamanda içerisine inşa edilen bir kilise binasını da içermektedir.

Adana’ya kadar gitmişken oraya ait ürünleri ve hediyelik eşyaları bulabileceğiniz en önemli yer Tarihi Kazancılar Çarşısı olacaktır. İstanbul’daki Kapalı Çarşı ile benzerlik gösteren Tarihi Kazancılar Çarşısı ismini geçmişte bakırcı ve kazancılara ev sahipliği yapmış olmasından almaktadır. Ancak günümüzde Adana’ya özgü birçok hediyelik eşyayı ve günün ihtiyaçlarına cevap veren ürünleri bulmak mümkündür.

adana-saat-kulesi

Türkiye’nin en büyük saat kulesi, Adana’da bulunmaktadır. Adana seyahatinde bütün turistlerin asla es geçmemesi gereken 32 metre yüksekliğindeki Büyük Saat, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin armasında da kendisine yer bulmuştur. Şehrin merkezinde bulunan Büyük Saat, 1881 yılında inşa edilerek günümüze kadar korunmuştur.

Hamam kültürünün yaşatılmaya devam edildiği Adana Çarşı Hamamı da Büyük Saat’in tam larşısında yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Ramazanoğulları döneminde yapılan haman 1529 yılından beri faaliyet göstermektedir.

Adana’da gezilecek önemli dini mekanlardan biri de Çoban Dede Türbesidir. Çoban Dede Parkı içerisinde bulunan türbe, bulunduğu tepe itibarıyla Seyhan Nehri manzarasıyla da ziyaretçileri büyülemektedir.

Adana’da inşa edilen tek Osmanlı camisi olan Hasan Ağa Camisi de çivi kullanılmadan inşa edilmiş olmasından dolayı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. 1558 yılından bu yana ibadete açık olan Hasan Ağa Camisi, Adama gezisinde görülmesi gereken yerler listesinde mutlaka yer almalıdır.

Adana’ya kadar gitmişken Atatürk’le ilgili önemli bir hatırayı görmemek olmaz. Atatürk’ün 1923 yılında Adana’yı ziyareti sırasında konakladığı ev, Adana Atatürk Evi Müzesi olarak düzenlenmiş ve  ziyaretlere açılmıştır. 19. yüzyılın Adana evlerinin mimari özelliğini taşıyan Adana Atatürk Müze Evi, Atatürk’ün doğumunun 100. yıl dönümü olan 1981 yılında Merkez Yüreğir ilçesinde hizmete açıldı.

BENZER YAZILAR

 • Marmaris Gece Hayatı

  Hızlı yaşanan gece hayatı ile ünlenmiş olan Marmaris her türlü müziğin çalındığı ve çılgın eğlencelerin yaşandığı Barlar Sokağı ile

 • Alanya’da Gezilecek Yerler

  Güney’in en güzel şehirlerinden bir tanesi de Antalya’dır. Yalnızca ülke genelinden değil yurt dışından da her sene milyonlarca ziyaretçi

 • Muğla Gezi Rehberi

  Muğla Türkiye’nin güneyinde yer alan turistik bir şehir. Çok fazla doğal güzelliği ve tarihi mekanı olan bir şehir olması sebebiyle her yıl hem yerli

 • Uşak Gezi Rehberi

  Ege bölgesinde bulunan Uşak ili, genelde halk tarafından her nedense doğu olarak algılanmakta. Bunun sebebi; Ege bölgesinde bulunan diğer illerin

 • Kırşehir Gezi Rehberi

  Kırşehir, Ankara ve Kayseri gibi büyük şehirleri birbirine bağlayan küçük ama şirin bir şehirdir. Kırşehir’in geçmişi tarihi M.Ö

YORUMLAR

YORUM GÖNDER