Artvin’de Gezilecek Yerler | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Artvin’de Gezilecek Yerler

Artvin, Doğu Karadeniz içerisinde bulunan ve yapılan Karadeniz turları esnasında kendisine mutlaka vakit ayrılan şehirlerden birisi. Hem havası ve iklimi, hem de içinde barındırdığı doğal ve tarihi güzellikleri, onu bu konuda daha da özel kılmakta. Ayrıca, Gürcistan sınırına oldukça yakın olması sebebiyle de hem Gürcü göçü alan, hem de bu bölgenin kültüründen etkilenen il, yine bu özelliğiyle de dikkate alınması gereken yerlerden birisi.

Peki, sık ormanları ve sürekli yağış almasıyla bilinen bu şehirde nereleri gezmeliyiz? “Görmeden sakın dönmeyin.” denilebilecek mekanlar hangileridir? Yazımızda bu konuya dair bazı bilgiler vererek sizlere hem bölge, hem de tarihi ve turistik mekanların tanıtımlarını yapmak istiyoruz.

kafkasor-yaylasi

Kafkasör Yaylası: Yayla cenneti olan Karadeniz’in içinde görülmeye değer mekanlardan birisi olan Kafkasör Yaylası, oldukça nemli ve yaz aylarında sahi soğuk bir havaya sahip olmasıyla bilinmektedir. Genellikle yöre insanları yaz aylarında biraz olsun serinlemek amacıyla yaylalara çıktıkları için özellikle yılın üç ayında görece kalabalık olabilen bu mekan, diğer zamanlardaki ziyaretlerinizde ise sizi sadece yeşilliğiyle ve sessizliğiyle karşılayacak.

Yaylaya yakın bir yerde bulunan bungalovlar, uzun yoldan gelmiş turistlerin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılmakta. Aynı zamanda yine yaylaya yakın mekanlarda hem Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün kullanımında bulunan spor tesisleri, hem de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen yaz kamplarının gerçekleştirildiği alanlar bulunmakta. Pek çok farklı yerden gelen lise öğrencilerinin tanışıp kaynaşmasını sağlamak amacıyla yapılan bu kamplar, sarıçam ormanlarının yanıbaşında yapılmaktadır.

karagol-sahara-milli-parki

Karagöl Sahara Milli Parkı: Türkiye içinde ilan edilmiş 40 milli parktan birisi olarak bilinen ve Şavşat içinde yer almakta olan Karagöl Sahara Milli Parkı, doğa manzarası açısından oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. İçinde barındırdığı göl, gölün oluşumuna neden olmuş heyelanların oluşturduğu diğer yer şekilleri ve parkı çevrelemekte olan birçok farklı türden ağaç, burayı hem bir oksijen deposu haline getirmekte, hem de gezilmesi elzem bölgelerden birisi yapmakta. Parka oldukça yakın olan düzlüklerde gerçekleştirilen şenliklere denk gelmeniz ise, buraya gelmenizden duyacağınız memnuniyeti bir kat daha artırabilir.

barhal-kilisesi

Kiliseler ve Kilise Kalıntıları: Artvin, toprağı ve ormanı açısından oldukça zengin ve verimli bir yer olmasının yanı sıra Karadeniz’de uzun zaman boyunca hakimiyetini sürdürmüş olan eski Hristiyan uygarlıklarının bıraktığı oldukça fazla tarihi eseri de barındırmaktadır. Dolayısıyla burada, Hristiyan uygarlıkların bir dönem ibadetlerini sürdürmek amacıyla oluşturduğu kiliselerden pek çok iz görmeniz mümkündür. Bunların bir kısmı restore edilmiş ve başarılı bir şekilde muhafaza edilebilmiş olsa da, bir kısmı zamanın kendisine olan yıkıcı etkisine direnememiş ve harabe halini almıştır.

Kiliseler pek çok yere dağıldığı için konumlarını ayrı ayrı açıklayamasak da, bir kısmının adlarını verebilmemiz mümkün: Barhal Kilisesi, Tibeti Kilisesi, Yeni Rabat Kilisesi, İbrikli Kilisesi ve Dolishane Kilisesi. Ayrıca, yine kiliselerin bulunduğu yerlerde inşa edilmiş olan manastırları ve kalıntılarını görmek de, size bu coğrafyanın barındırdığı kültürel zenginliğe dair oldukça zengin fikirler sunabilmekte.

mencuna-selalesi

Mençuna Şelalesi: Artvin’in doğal güzelliklerinden birisi olan Mençuna Şelalesi, Arhavi ilçesinde bulunmakta. Bozuk ve engebeli yollarından ötürü kendisine oldukça zahmetli bir yolculukla ulaşılabiliyor olsa da, bu çabanın sonunda karşılaştığınız manzaranın tüm uğraşılarınıza değdiğini hissedebilmeniz mümkün.

Yakın zamanda kendisinin beslenmekte olduğu dere üzerine Hidroelektrik Santrali (HES) yapılacağı söylentileri çıkmış olan Mençuna Şelalesi, eğer bu durum gerçekleşirse zayıflayacak ve eski görkemini kaybetmiş olacak. Dolayısıyla Artvin’e gitmiş olanlara, vakit kaybetmeden bu doğa güzelliğini görmelerini tavsiye ediyoruz.

 

BENZER YAZILAR

 • Marmaris Gece Hayatı

  Hızlı yaşanan gece hayatı ile ünlenmiş olan Marmaris her türlü müziğin çalındığı ve çılgın eğlencelerin yaşandığı Barlar Sokağı ile

 • Alanya’da Gezilecek Yerler

  Güney’in en güzel şehirlerinden bir tanesi de Antalya’dır. Yalnızca ülke genelinden değil yurt dışından da her sene milyonlarca ziyaretçi

 • Muğla Gezi Rehberi

  Muğla Türkiye’nin güneyinde yer alan turistik bir şehir. Çok fazla doğal güzelliği ve tarihi mekanı olan bir şehir olması sebebiyle her yıl hem yerli

 • Uşak Gezi Rehberi

  Ege bölgesinde bulunan Uşak ili, genelde halk tarafından her nedense doğu olarak algılanmakta. Bunun sebebi; Ege bölgesinde bulunan diğer illerin

 • Kırşehir Gezi Rehberi

  Kırşehir, Ankara ve Kayseri gibi büyük şehirleri birbirine bağlayan küçük ama şirin bir şehirdir. Kırşehir’in geçmişi tarihi M.Ö

YORUMLAR

YORUM GÖNDER