Aydın’da Gezilecek Görülecek Yerler | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Aydın’da Gezilecek Görülecek Yerler

Aydın, Ege içinde hem tatil beldelerini, hem de bu tatil beldelerinin kalabalığından çok uzakta olan doğal güzellikleriyle ve sessizliğiyle ünlü kıyı köylerini içinde barındırmakta olan illerimizden birisi. Bu iki unsurun bir arada olması ise kuşkusuz Ege bölgesi insanının hoşgörüsü ve yerleşilebilecek, tarım ve sanayi üretimi yapılabilecek yerlerin oldukça fazla olması sebebiyle gerçekleşmekte. Ayrıca bu şehir, İzmir’e yaklaşık 2 saatlik bir mesafede olmasıyla da bir metropole yakın olmanın avantajlarını fazlasıyla barındırabilmekte.

Biz de bu yazımızda sizlere Aydın’da gezilecek ve görülecek yerler hakkında bilgi sunarak, hem turistik hem de tarihi mekanlar hakkında bilgi vermek istiyoruz.

kusadasi

Kuşadası: İçinde çok fazla yazlık ev ve site barındıran bu ilçede, bölgenin yerlileri dışında kalıcı olarak ikamet eden ve yurtdışından gelen çok fazla insanın bulunduğu bilinmekte. Hem İzmir’e 2 saat uzaklıkta bulunması, hem -yaz ayları dışında- oldukça sessiz ve kendi halinde bir ilçe oluşu özellikle Rusya, İngiltere, Norveç gibi ülkelerden gelen ve bölgenin güzelliğine hayran kalan, birçoğu emekli turistlerin burada yerleşim isteğini doğurmaktadır. İklimi ve hemen hemen her ay denize girilebilme imkanını sağlamasının dışında, Efes Milet antik kentlerini, Meryem Ana’nın Evi gibi tarihi yerleri barındırması da bu bölgenin ziyaret edilmesini önemli kılmakta.

Bölgenin oksijen açısından oldukça zengin olması, bu duruma alışık olmayan kişilerin başını döndürebilmekte. Bu oksijen fazlalalığına sebep olan şey ise Kuşadası’nın Kazdağları’na oldukça yakın bir konumda bulunması ve ilçenin bu havadan doğrudan etkileniyor oluşu. Kısa bir süre sonra alışılabilen bu durumu da gözönünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

akbuk-gokova

Akbük: Aydın’ın tatil beldeleri içerisinde en sakin olanlarından birisi olarak tanımlayabileceğimiz Akbük, özellikle çadır kampı yapmak veya belirli bir dönem için yazlık kiralamak isteyenler için oldukça uygun bir tatil beldesidir. Şehir kalabalığından uzak bir şekilde, deniz ve doğa manzarasının tadını çıkartmak istiyorsanız alternatiflerinizden birisi de bu ilçe olabilir.

burc_thermal_alangullu_genel

Alangüllü Kaplıcaları: Aydın’ın birçok yerinde bulunan kaplıcalara dair verebileceğimiz bir örnek olan Alangüllü Kaplıcaları, içinde yaklaşık 55-60 derece sıcaklıkta olan şifalı suyu barındırmaktadır. İlaçların veya medikal diğer tedavilerin yerine geçemeyeceği kesin olsa da, Aydın’ı ziyarete gelen birçok insan gastrit, ayak mantarı, dişeti sorunları gibi hastalıkları sebebiyle bu suya girmekte ve bir kısmı kayda değer iyileşme sağladığını beyan etmektedir.

Aydın şehri, Bizans, Roma, Selçuklu gibi eski uygarlıkların da üzerinde saltanat kurduğu topraklarda bulunması sebebiyle hem birçok filozofun ve devlet adamının yaşamına, hem de ortaya koydukları ve bir kısmı günümüze kalmış olan sanat eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. İsterseniz çoğunluğu heykel, tiyato ve tapınak olan bu eserlerin bir kısmını tanıyarak, nerelerde bulabileceğimizi görelim.

nysa-antik-kenti

Nysa Antik Kenti: Halen tamamı gün ışığına çıkartılamamış olan ve kazı çalışmaları Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü gözetiminde sürmekte olan bu antik kent, içinde Roma Hamamı, meclis, kütüphane ve tiyatro binası gibi yapıları barındırmaktadır. Antik Yunan döneminde kurulduğu bilinmekte olan bu kentin, henüz ulaşılamayan bir adet yeraltı tüneli barındırdığı da rivayet edilmektedir.

Apollon_Tapinagi

Apollon Tapınağı: Yine bir Antik Yunan eseri olan Apollon Tapınağı, bu dönem içerisinde yapılmış 3. büyük tapınak olarak bilinmektedir. Oldukça heybetli bir yapısı olan tapınağın görüntüsünün, size ülkemizin tanıtımları esnasında kullanılan fotoğraflardan da aşina gelmesi mümkün. Antik Yunan döneminde çeşitli sorunlardan ötürü yapımı tamamlanamamasına rağmen turistlerin ilgi odağı olmayı başaran bu yapı, Aydın’a yapılacak turistik bir gezi sırasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi.

 

BENZER YAZILAR

 • Marmaris Gece Hayatı

  Hızlı yaşanan gece hayatı ile ünlenmiş olan Marmaris her türlü müziğin çalındığı ve çılgın eğlencelerin yaşandığı Barlar Sokağı ile

 • Alanya’da Gezilecek Yerler

  Güney’in en güzel şehirlerinden bir tanesi de Antalya’dır. Yalnızca ülke genelinden değil yurt dışından da her sene milyonlarca ziyaretçi

 • Muğla Gezi Rehberi

  Muğla Türkiye’nin güneyinde yer alan turistik bir şehir. Çok fazla doğal güzelliği ve tarihi mekanı olan bir şehir olması sebebiyle her yıl hem yerli

 • Uşak Gezi Rehberi

  Ege bölgesinde bulunan Uşak ili, genelde halk tarafından her nedense doğu olarak algılanmakta. Bunun sebebi; Ege bölgesinde bulunan diğer illerin

 • Kırşehir Gezi Rehberi

  Kırşehir, Ankara ve Kayseri gibi büyük şehirleri birbirine bağlayan küçük ama şirin bir şehirdir. Kırşehir’in geçmişi tarihi M.Ö

YORUMLAR

YORUM GÖNDER