Belgrad Seyahat Rehberi | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Belgrad Seyahat Rehberi

Sırbistan’ın en büyük şehirlerinden biri  ve başkenti olan Belgrad 1,7 milyon nüfusa sahiptir. Ülke geneli 7,2 milyon nüfusa sahip olana 4 te biri ülkenin başkentinde yaşamaktadır. Belgrad kısa süreli seyahatler, gezintiye çıkmak isteyenler için en ideal ülke ve şehirlerden biridir. Bu kadar çok tercih edilmesinin nedenleri arasında vizesiz ülkeye giriş yapılabilmesi, uçak biletlerin ucuz olması , paramızın değerli olması , gece hayatı ve eşsiz doğası ile birlikte en çok tercih edilme sebepleri arasında olmuştur.

Belgrad’a Ulaşım 

Ülkemizde Belgrad 3 Firma tarifeli sefer düzenlemektedir. Atatürk Havalananından THY ve Air Serbia uçuşları günlük olarak sefer düzenlemekte olup Sabiha Gökçen Havalananından ise Pegasus firması Belgrad uçuşları bulunmaktadır.

Tren ve Otobüs ile seyahat etmek isteyen kişiler için alternatifler bulunmaktadır. Tren ile seyahat etmek isteyenler TCDD ile Sofya kadar gidip oradan aktarmalı olarak Belgrad geçebilmektedir. Otobüs ile gitmek isteyen kişiler için de yine aynı güzergahı izleme imkanı bulunmaktadır. Ancak Bulgaristan üzerinden seyahat yapıldığından dolayı Schengen Transit Vizesi almanız gerekmektedir.En hızlı, ekonomik ve güvenilir seyahat şekli uçak ile olacaktır. Ortalama gidiş dönüş bilet fiyatları 100 Euro civarındadır.

belgrad-hostel

Belgrad’da Konaklama

Belgrad da konaklama yapacak kişiler için bir çok seçenek bulunurken hostel, otel, daire kiralama gibi bir çok seçenek mevcuttur. Konaklama diğer ülkelere göre çok ucuz olurken diğer Avrupa ülkelerinde verdiğiniz hostel ücretleri burada 3 veya 4 yıldızlı otellerde konaklama yapabilirsiniz. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği bir nokta da olan Belgrad konaklama yapacak kişilere bu nehir kenarlarında konaklama tercih etmelerini önermekteyiz. Yukarıda resim de bulunan hostel nehir kenarında yer almakta olup ismi Arkabarka dır. Baha bir çok hostel, otel ve oda kiralama seçeneğiniz bulunurken çoğu şehir merkezinde ve yakınlarındadır. Bu nedenle bir çok yere yürüme mesafesinde veya bir otobüs ile gitme imkanına sahipsiniz. Booking.com üzerinden Belgrad şehrinde bulunan bir çok konaklama seçeneğine kolay bir şekilde bakabilirsiniz.

Belgrad Vize

Sırbistan hükümeti ile Türkiye Devleti yapılan ikili anlaşma sonucunda 2010 yılında Sırbistan’a vize kalkmıştır. Pasaportunuzu alıp  hemen Belgrad’a gidebilirsiniz. Yalnız yapmanız gereken tek şey uçak bileti alırken gidiş dönüş bileti almanız gerekmektedir. Gidiş-Dönüş biletinizin olması ve bunu çıkartmanız gerekmektedir. Biletinizi ülkeye giriş esnasında pasaport polisi tarafından istenmektedir. Belgrad seyahatinizde bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir.

belgrad-kalesi

Belgrad’da Gezilecek Yerler

Belgrad kültürel ve doğası ile gezmeye doyamayacağınız eşsiz güzelliklere sahip olan bir şehir konumdadır. Osmanlı tarafından fetih edilmesinden sonra bir çok konuda Osmanlı eserleri ve tarihi eserler görmeniz mümkündür. Sizlere Belgrad şehrinde en çok gezilen ve gezmeniz gereken yerleri sıralıyoruz.

Belgrad Kalesi Kalemegdan Parkı, En güzel tarihi ve doğa ile birleşen bir park hemde kültürel konumda bir alandır. Sava ve Danube nehirleri birleştiği alanda yer alan Belgrad Kalesi iyi restorasyonlar yapılmış ve çevresi adete bir kültürek park ve bahçe olarak çevrilmiştir. İçerisinde park, restoran, heykel bir çok konuda sizi etkileyecek kültürel kalıntılar vardır. Yüksek bir tepe de olmasından dolayı Belgrad için güzel fotoğraflar çekmenize olanak sağlamaktadır. Sizlere önerimiz günün battığı zamanlar gidip güzel fotoğraflar yakalama imkanınız olmaktadır. Belgrad Kalesine giriş ücretsiz olup gün içerisinde her gün ziyaretçilerine kapısı açıktır.

 Knez Mihailova Caddesi, Roma tarihi ve Osmanlı izleri ile trafiğe kapalı olan bir cadde konumundadır. Bir çok işyeri, dükkan ve mağaza bulunurken en yoğun caddelerden birisidir. Lüks evler ve bir çok iş adamının oturduğu konumunda olup güzel bir yapılara sahiptir. Türkiye İstiklal Caddesi gibi bir cadde olup her aradığınızı bulma imkanınız bulunmaktadır.

Trg Republike Cumhuriyet Meydanı, Şehir restoranı, devlet tiyatrosu ve ordu evleri gibi çevresinde çok güzel mekanların olduğu bir meydandır. Knez Mihailova çok yakın olmakta olup turist ve halkın en çok uğradığı noktalar arasındadır. Ayrıca otobüslerin ilk uğradığı ve kalktığı yer olmasından dolayı bir çok kişinin buluşma noktası niteliğindedir.

Taşmajdan Taş Meydan, Belgrad da bulunan eski evlerden çıkarılan taş bloklardan yapılmış olan taş meydan bir çok popüler yerlerden birisidir. Eski zamanlarda askeri depo, sağlık ve sığınak gibi bir çok amaçla kullanılmıştır.

Nikola Tesla ve Milli Müzeler, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer olmakta olup müzeler gerçekten yapıtları ile sizleri büyülemektedir.

belgrad-gece-hayati

Belgrad Gece Hayatı 

Avrupa’nın en canlı gece hayatının olduğu şehirlerinden birisi Belgrad dır. Buraya çevre ülkelerden her hafta sonu eğlenmek için bir çok turist akın etmekte olup her gece canlı ve aktif gece hayatı bulunmaktadır. Sabahlara kadar devam eden eğlence haftanın her günü aynı tat bulunmaktadır. Nehir kenarlarından bulunan gezen disko ve eğlence yerleri ile günün ilk ışıklarına kadar eğlenmeniz mümkündür. Gece hayatının bu kadar çok canlı olmasının ve tercih edilmesinin sebebi Sırp kızlarının çok güzel olması ve eğlence mekanlarına girişlerinin çok ucuz fiyatlar olması bunların çok artısı bulunmaktadır.  Özellikle havaların ısınması ve yazın gelmesi ile nehirlerden kalkan yüzen clupler herkesin en çok ilgisini çekmekte ve eğlenceler sabahlara kadar devam etmektedir. Sırplar eğlenmeyi çok iyi bilirken hiç bir şekilde turistleri yabancılaştırmıyor ve onları kendilerin sıcak kanlı ve misafirperverlikleri göstermektedir. Sizler de Belgrad gece hayatını merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyerek biraz bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

BENZER YAZILAR

 • Fransa’da Gezilecek Yerler

  Fransa… Tarihinden kültürüne, bir ucundan diğer köşesine kadar gezilmesi ve görülmesi gereken bir ülke. Yüzyıllar öncesinde kalan sömürgeci

 • Türkiye’deki En Görkemli Dalış Noktaları

  Dalış sporu ile ilgilenenler, su altının benzersiz görkemi ve hayatı karşısında hayranlık beslemektedir. Türkiye de bu spora uygunluk gösteren önemli

 • En güzel sahil kasabaları

  İstanbul’a yakın hafta sonu kaçış rotası arayanların, gazetelerin Pazar günkü eklerinde gördükleri ve akıllarında yer eden birkaç sahil

 • Tatil Önerileri Alanında En Güzel Tercih: Kıbrıs

  Yaz aylarında insanlar farklı ve güzel yerler ziyaret etmek, dinlendirici ve eğlenceli bir tatil geçirmek isterler. Bu nedenle internette onların daha güzel

 • Detox Turizmi’nin Yeni Merkezi: Phuket

  Vücutta bulunan toksinleri atma temeline dayalı olan Detox, kimine göre bir alternatif tıp yöntemi, kimine göre ise de sağlıklı bir yaşam için olmazsa

YORUMLAR

YORUM GÖNDER