Budapeşte Seyahat Rehberi | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Budapeşte Seyahat Rehberi

Orta Avrupanın en güzel şehirlerinden biri olan Budapeşte bir çok turun gezginin ve İnterrail’cilerin başlama noktalarındandır. Avrupa açılan yer olarak bilinsede şehirin güzelliği bir çok kişiyi etkilemeyi başarmıştır. Tuna nehri ile şehri ikiye bölmesi ve bu güzellikleri şehre yansıtmıştır.

Avrupanın bir çok noktasından Budapeşte bir çok amaç için gelinmektedir. Bunlardan bazı nedenleri kaplıca turizmi yani sağlık amaçla olabileceği gibi romantiz ve gezginlerin Avrupa seyahatlarında başlama noktası haline gelmiştir. Avrupa Birliği ülkesi olan Macaristan Ülkesine özgür bir demokrasi, özgürlük ve refah temsil eden bir Parlemanto yaparak herkesi büyülemeyi başarmıştır.

macaristan-parlemontosu

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte kültürel zengilik açısında oldukça fazla görülmesi ve gezilmesi gereken yerler var. Ancak kısıtlı gezme zamanları olanlar için öncelik olarak neleri gezmeleri gerektiği hakkında kısaca bir bilgi vermek istiyoruz.

Macaristan Parlementosu (Orszâghâz): Gece ve gündüz eşsiz manzarası ile büyüleceyi bir Parlemento olmasının yanında bu kadar gelişmiş ve güzel yapılmasının nedenleri arasında ülkenin bağımsızlığı, demokrasi ve özgürlüğü benimsetmek amacı ile yapılmıştır. Yapımında 40 Milyon Kiremit , Yarım Milyon değerli taş ve bunları süslemek için 40 Kilo altın kullanılmıştır. Budapeşte seyahatınıza bu noktadan başlamanız için idealdir.

Kale Tepesi: Şehrin en turistik mekanlarından biri olan yer bütün turistlerin ilgisini çekmektedir. Keyif verici bir hava barından Kale Tepesi çevresinde bulunan restoranlar ile güzel ve ekonomik fiyatlara Turistler için hazırlanan özel yemek menüleri yeme imkanınız bulunmaktadır.

Margit Adası: Şehrin doğal güzelliklerinden olan Tuna Nehrinin ortasında bir adacık bulunuyor. Adaya Şehrin iki kısmından geçiş yapıldığı gibi ayrıca güzel etkinliklere sahiptir. Ada içerisinde orman yürüyüşü, bisiklet binme gibi imkanlar olurken saat başlarında gösteriler oluyor. Geceleyin ise eğlence mekanları ile daha büyüleyici hale gelmektedir. Budapeşteyi ziyaret eden gezginler için tavsiye edilen yer arasında olmaktadır.

Ayrıca Budapeşte gezilecek yerler arasında bunlar haricinde Gellért Tepesi, Aziz István Bazilikası ,Vaci Utka (Vaci Caddesi), Magyar Âllami Operaház (Devlet Opera Binası) ,Magyar Vasuttorteneti Park (Macaristan Demiryolu Müzesi) gibi yerleri de vakit kaldığınız sürece gezmenizi önermekteyiz.

 

budapeste-sehir-ici-ulasim

Budapeşte Şehir İçi Ulaşım

Oldukça geniş bir ulaşım ağına sahip olan Budapeşte şehir içi ulaşımı konusunda pek fazla bir sorun ile karşılaşmazsınız. Turistik şehirlerin çoğunda olduğu Hop On – Hop Off ulaşım araçları bulunmaktadır. Ancak gezginler için biz bu yolu çok fazla tercih etmiyoruz. Budapeşte de bilet işlemleri seyahat kartları ile sağlanmakta olup bindiğiniz ulaşım araçlarında bulunan turuncu makinelere bunları onaylatmanız ve seyahat boyunca bunları yanınızda saklamanız gerekmektedir. Çok sıklıkla kontroller yapılmakta olup biletinizi onaylatmamanız durumunda 8000 HUF ceza alıyorsunuz. Turistler için bir çok seyahat kartı bulunamakta olup gezmek isteyen için günlük haftalık sınırsız kartlar olmakta olup ihtiyaçlarınıza göre bunları alabilirsiniz. Bunlar hakkında fiyat bilgilerini http://www.bkk.hu/en/prices adresinden güncel olarak öğrenebilirsiniz.

budapeste-gece-hayati

Budapeşte Seyahatinde Bilmeniz Gerekenler

Budapeşte gece ve gündüz çok farklı eğlenceler ve hayatlar bulunmaktadır. Şehrin her ne kadar gündüz vakitlerinde güzel olsa Budapeşte gece hayatı o kadar güzel ve eğlence mekanları için çok iyidir.  Vaktiniz var ise gece hayatına zaman ayırıp Budapeşte de eğlenmenizi önermekteyiz. Ekonomik ve bir çok eğlence mekanın olmasından dolayı aklınıza göre bir çok mekanda eğlenme şansınız vardır.

Budapeşte de para birimi olarak HUF kullanılmaktadır. Bu nedenle ülkeye giderken yanınızda Euro olarak gitmeniz sizin için çok büyük önemli olacaktır. Bir çok döviz ofisi bulunurken bazı yerlerde çok yüksek kur farkları olmaktadır. Kur farklarına dikkat etmeniz sizin için en önemlisidir. Size tavsiyemiz harcayacağınız kadar Euro yu havaalanında bozdurmanız olacaktır.

Budapeşte Avrupa ülkesi olduğundan dolayı Schengen Vizesi istemektedir. Bunun için Macaristan Konsolosluğuna vize başvurusu yapıp o şekilde ülkeye girmeniz gerekmektedir.

Budapeşte ye ucuz bilmek almak isteyenler için Wizz Air Sabiha gökçen Havaalanında her gün karşılıklı uçuşlar düzenlemekte olup ekonomik uçak bileti alma imkanına sahipsiniz. Yine Pegasusun seferi olmakta olup buradan ekonomik uçak biletlerini karşılaştırabilirsiniz. THY her gün düzenli olarak sefer düzenlemektedir.

 

 

BENZER YAZILAR

 • Fransa’da Gezilecek Yerler

  Fransa… Tarihinden kültürüne, bir ucundan diğer köşesine kadar gezilmesi ve görülmesi gereken bir ülke. Yüzyıllar öncesinde kalan sömürgeci

 • Türkiye’deki En Görkemli Dalış Noktaları

  Dalış sporu ile ilgilenenler, su altının benzersiz görkemi ve hayatı karşısında hayranlık beslemektedir. Türkiye de bu spora uygunluk gösteren önemli

 • En güzel sahil kasabaları

  İstanbul’a yakın hafta sonu kaçış rotası arayanların, gazetelerin Pazar günkü eklerinde gördükleri ve akıllarında yer eden birkaç sahil

 • Tatil Önerileri Alanında En Güzel Tercih: Kıbrıs

  Yaz aylarında insanlar farklı ve güzel yerler ziyaret etmek, dinlendirici ve eğlenceli bir tatil geçirmek isterler. Bu nedenle internette onların daha güzel

 • Detox Turizmi’nin Yeni Merkezi: Phuket

  Vücutta bulunan toksinleri atma temeline dayalı olan Detox, kimine göre bir alternatif tıp yöntemi, kimine göre ise de sağlıklı bir yaşam için olmazsa

YORUMLAR

YORUM GÖNDER