En güzel sahil kasabaları | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

En güzel sahil kasabaları

İstanbul’a yakın hafta sonu kaçış rotası arayanların, gazetelerin Pazar günkü eklerinde gördükleri ve akıllarında yer eden birkaç sahil kasabasını bu yazımızla tanıtmak istedik.

Aslında aşağıda yer alan sahil kasabaların sadece İstanbul değil, Ankara, Bursa gibi çevre illerden de rağbet gördükleri su götürmez bir gerçek ancak söz konusu yerlerin İstanbul’a yakın mesafede olmaları nedeniyle İstanbulluların ilk etapta tercih ettikleri yer olmalarını sağlıyor.

Bu yerlerin başında Kartepe ve Sapanca-Maşukiye geliyor.

Kar tepe İzmit körfezi ile Sapanca gölü arasında yeralan, yaz sezonunda Maşukiye ile birlikte sakinlik ve doğa ortamı arayanların vazgeçemeyecekleri uğrak yeri olan ilçe, Kartepe Dağı nedeniyle kayak anlamında kış sezonunda da tercih edilmektedir.  . Kartepe’de doğa turizmi anlamında binicil, atv, moto kros, off-road, jeep safari, bisiklet, kürek, olta balıkçılığı, kuş gözlemciliği hatta paint ball, yamaç paraşütü,su kayağı,  golf ve trekking  gibi aklınıza gelen ve doğayla ilgili tüm sporlar yapılabilmektedir.

Sapanca- Maşukiye de tıpkı Kartepe gibi doğayla baş başa olmayı tercih edenlerin ilk gittikleri gezi yerlerindendir. Kartepe gibi uğrak noktası olarak tercih edilebileceği gibi Sapanca’da yazlık turizmi de talep görmektedir. Özellikle Maşukiye’nin günübirlik gezileri ve kahvaltıları ünlüdür. Sapanca Gölü kıyısındaki restaurantların alabalık menüsü güzeldir. Sapanca Gölü’nde deniz bisikleti kullanabilir, etrafında yürüyebilirsiniz.

Sapanca, ayrıca Katırözü, Soğucak, Sultanpınar, Çiçekli, Kırca gibi pek çok yaylaya sahip olup tam bir yeşil cennetidir.

İzmit’in ilçelerinden biri olan ve yine İstanbul’dan ziyaretçi çeken  Kandıra, sanayi anlamında gelişmeyip, üniversitesi bulunması nedeniyle ekonomisini öğrenci nüfusuna bağlamış bir ilçedir. Doğal güzellikleri ve Kefken, Kerpe gibi sahil kasabalarının Kandıra’ya bağlı ve yakın olmasıyla yazın ziyaretçisi bol olan bir ilçedir. Kandıra’ya gidildiğinde yoğurdu ve biberini tatmadan dönülmemesi tavsiye olunur.
Yine İstanbul’a yakın bir rota sayılan  ve özellikle Bir İstanbul Masalı isimli diziden sonra yıldızı parlayan Ağva da her mevsim ziyaretçi akınına uğrayan bir beldedir. Göksu deresi etrafına kurulu olan konaklama tesisleri; hafta sonlarına ayrı haftaiçi kalanlara ayrı paket sunmaktadırlar. Lezzetli yemekleri, yemyeşil ve sakin doğasıyla tam bir cennet olan Ağva’da vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız. Ağva deresinde kürek çekerek  tur atabilir, bazı otellerdeki eğlence mekânlarına uğrayabilirsiniz.

Ağva ile birlikte adı anılan diğer tatil rotası ise Şile.. Şile İstanbul’un bir ilçesidir ve en önemli gelir kaynağı turizmdir. Özellikle dünyanın ikinci büyük ve Türkiye’nin en büyük feneri olan Şile Feneri’ni görmek için gelen ziyaretçileri bulunur. Şile’nin tarihi çok eskilere ( M.Ö. 12.000-6.000 ) dayandığından ilçede tarihi pek çok yer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, Şile Kalesi, Şile Feneri, Sarıkavak Kalesi,Heciz Kalesi, Yeşil vadi, Hamam suyu Çeşmesi,Osmanlı Hamamı, Kilise Kalıntısı ; turizm açısından ilgi çeken yerlerdir. Her yıl düzenli olarak yapılan Şile Festivali ( ilçenin adıyla anılan Şile bezi kültür ve sanat festivali ) uluslar arası arenada da bilinen ve pek çok sanatçı ve modacının yer aldığı bir etkinliktir. Festival zamanı (  Temmuz ayının son haftası )  Şile’nin ziyaretçi sayısında fazlasıyla artış yaşanır. Şile’de yazlık turizminden ziyade; oteller ve pansiyonlar ön plandadır.

Avşa Adası, yine İstanbul’a yakın kaçış rotalarından biri olarak özellikle yaz aylarında ziyaretçileriyle ön plana çıkmaktadır. Balıkesir iline bağlı olan Avşa’nın diğer adı da Türkeli adasıdır. Her ne kadar nüfusu 2.500 lerde olsa da yazın bu rakam 90 – 100 bine çıkmaktadır. Avşa, ziyaretçilerine dinlenceden çok eğlence için tercih edilen, dolu dolu yaşanan ve renkli bir gece hayatı sunan bir ilçedir. Adakarası üzümlerinden yapılan şaraplarıyla ünlü  Avşa’da  gerek tekne gerekse binek araçlarla gezilecek pek çok koy bulunmaktadır. Bunların belli başlıcaları ise; Tavşanlı Koyu, Çınar Koyu, Kumtur Koyu, Atanas Koyu ve Yiğitler Koyudur.

İstanbul’a yakın diğer bir sahil kasabası ise Kırklareli sınırları içinde bulunan Kıyıköy beldesidir. Sakinliğiyle sizi cezbedecek olan beldede;  Pabuçdere ve Kazandere’de sandal sefası yapabilir,  dünyaca bilinen ve en eski taş oyma manastırlarından olan Aya Nikola’yı ziyaret edebilirsiniz.  Kıyıköy’ün geçim kaynağı balıkçılık ve ormancılık olduğundan, balığa ve doğaya doyabileceğiniz, günübirlik geziler için uygun bir rotadır.

Karasu: Hem Tatil Hem Yatırım İçin Güzel

Günübirlik geziler yerine hem  yazlık veya yatırım amaçlı daire alınabilecek hem de İstanbul’a yakın bir kaçış rotası olacak  neresi var diye düşünenler içinse; Sakarya iline bağlı şirin sahil kasabası Karasu; özellikle İstanbul’un 3.köprüsüne bağlantı otobanının yapılması ve açılmasıyla birlikte en çok rağbet gören sahil kasabası olacaktır. Şimdiden emlak ilanlarında ismi geçmekte olan Karasu’da satılık yazlık veya yatırım amaçlı Karasu’da satılık daire almak isteyenler; öncelikle kasabanın doğal güzelliklerine ve sakinliğine hayran olmaktadır. Balıkçılığın yaygın olduğu Karasu’da, sahil şeridi boyunca yazlık siteler bulunmaktadır. Karasu ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler, bölgenin en önemli mimarlık şirketi olan dma mimarlık internet sitesine bakabilirler.

BENZER YAZILAR

 • Fransa’da Gezilecek Yerler

  Fransa… Tarihinden kültürüne, bir ucundan diğer köşesine kadar gezilmesi ve görülmesi gereken bir ülke. Yüzyıllar öncesinde kalan sömürgeci

 • Türkiye’deki En Görkemli Dalış Noktaları

  Dalış sporu ile ilgilenenler, su altının benzersiz görkemi ve hayatı karşısında hayranlık beslemektedir. Türkiye de bu spora uygunluk gösteren önemli

 • Tatil Önerileri Alanında En Güzel Tercih: Kıbrıs

  Yaz aylarında insanlar farklı ve güzel yerler ziyaret etmek, dinlendirici ve eğlenceli bir tatil geçirmek isterler. Bu nedenle internette onların daha güzel

 • Detox Turizmi’nin Yeni Merkezi: Phuket

  Vücutta bulunan toksinleri atma temeline dayalı olan Detox, kimine göre bir alternatif tıp yöntemi, kimine göre ise de sağlıklı bir yaşam için olmazsa

 • Alanya’da Gezilecek Yerler

  Güney’in en güzel şehirlerinden bir tanesi de Antalya’dır. Yalnızca ülke genelinden değil yurt dışından da her sene milyonlarca ziyaretçi

YORUMLAR

YORUM GÖNDER