İnterrail Nedir ve Nasıl Yapılır ? | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

İnterrail Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Özgürlüğünüzün tadını çıkarmak ve bunu bir gezi stili haline getirmek isteyen kişiler için hayallerini süslemektedir. İnterrail bir bilet olmaz iken artık günümüzde bir gezi stili haline gelmiş ve bu konu hakkında bilmeniz gereken , nelere dikkat etmeniz ve interrail nedir sorularına cevap bulabileceğiniz yerdesiniz.

İnterrail Nedir

Avrupa Demir Devletyolları İşletmecileri ve özel bazı demiryolu firmalı ile birlikte yapılan anlaşma ile gezginler ve sürekli seyahat edenler için ortak çıkarılmış bir bilettir. Avrupa da bütün ülkelerde geçerli olan bu bilet ülkemizde Avrupa’ya sefer yapan bazı hatlarda geçerliliği bulunmaktadır. Alınan biletle alındığı süre içerisinde istediği kadar seyahat etme ve istediği noktadan bir noktaya seyahat etme şansı bulunmaktadır.

İnterrail biletleri genel itibari ile bir çok göster geç bilet uygulaması olan trenlerde geçerliliği bulunurken her geçen gün gelişen teknolojiler ile trenlerde hızlanmaktadır. Hızlı tren kullanmak isteyen İnterrail Bileti sahibi kişiler bazen ek ücretler ödemeleri gerekebilir. Genel itibari ile hostel veya otel gibi konaklama masraflarını en aza indirmek için gece trenleri tercih edilir. Gece trenleri genellikle rezervasyon sistemi ile hareket etmekte olup bazen ek ücretler çıkabileceği gibi bunun çıkmaması için yine bir çok alternatifi bulunmaktadır.

İnterrail

İnterrail Nasıl Yapılır

İnterrail yapmak isteyen gezginler için ilk olarak vize alması gereken kişiler vize almaları gerekmektedir. Yeşil pasaportu olan kişiler Avrupa da seyahat ederken herhangi bir vize almasına gerek yoktur. İnterrail yapmadan önce kaç gün seyahat edeceğiniz ve seyahat rotanızı belirlemeniz sizler için daha iyi olacaktır. Bu planınızı belirledikten sonra ise sizlere uygun olan bir İnterrail bileti alabilirsiniz. Bir çok farklı uzunlukta ve sınıfta bulunan biletler bu planlarınızı yaparken sizlere en iyi seçim olacaktır. Ancak ki ben kafama göre nereye istersem oraya gideceğim derseniz bu seçim tamamen size kalmış olacaktır.

İnterrail de olmaz ise olmaz sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir sırt çantası olacaktır. Bu sırt çantanız sizinle her yere geleceğinden dolayı iyi bir seçim yapmanız ve çok fazla doldurup sizleri rahatsız etmesini engellemeniz gerekmektedir. İnterrail ana amacı tren ile seyahat edip kısa sürede bir çok ülke ve yer gezip hem bunu ekonomik ve hem de daha zevkli bir hale getirmektedir. Konaklama seçenekleri daha çok gece trenleri tercih edilmekte olup bu sayede daha az bir konaklama masrafı elde etmiş olacaksınız. Tabi ki bütün seyahatiniz boyunca bir tren de konaklama değil bazı zamanlarda hostelleri tercih edebileceksiniz.

İnterrail Ufkunuzu Açacaktır

İnterrail yapan kişiler kendilerine bir çok özelliklik ve deneyim katarken hayatlarına bakış açıları büyük oranda değişecektir. Size özgür yaşamayı ve hayatınızda bir çok şeylerden zevk almayı öğretecektir. Anılarınız ile sizlere daha çok değer katıp sizlere mutluluk verecektir.  İnterrail yapacak kişiler tek kişi yapabilecekleri gibi bir grup veya bir arkadaşı ile bu geziyi gerçekleştirebilir. Ancak acemiliğinizi attıktan sonra tek kişi İnterrail yapmanız sizlere daha çok özgürlük ve güven katacağından emin olabilirsiniz.

 

 

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

  • Gezgin İnterrailci
    11 Ocak 2015 Pazar, 20:58

    Genelde üniversitelerin tatillerinde vaya 26 yaşına gelmeden önce yapılması gereken bir etkinliktir. Bu etkinlik sayesinde görmediğiniz bir çok yeri görme şansı bulabileceğiniz gibi ayrıca hayatınızda bir çok şey değişiklik göstereceklerdir. Üniversite öğrencilerin ve imkanın olan herkesin yapması gerekmektedir. Sitede sağolsun bütün detayları yeni başlamak isteyen kişiler için İnterrail Nedir olayını çok iyi anlatmış

  • YORUM GÖNDER