Kıbrıs’ta Merak Edilen Tarihi Mekanlar | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Kıbrıs’ta Merak Edilen Tarihi Mekanlar

Kıbrıs, tatilcilerin uğrak mekanlarından biri olarak bilinmektedir. Bu güzel ada ülkesi, her yıl binlerce hatta milyonlarca turisti misafir etmekte, eğlence dünyası ile herkesin güzel vakit geçirmesini sağlamaktadır. Turistik mekanları ve hizmetlerinin yanında Kıbrıs’ın benzersiz bir tarihe ev sahipliği yaptığı da herkes tarafından bilinmektedir. Bu tarihi mekanları gezmke isteyenler, en önemli ve gidilmesi gereken tarihi mekanları bu yazıda bulabilirler.

 

Öncelikle Kıbrıs’a yalnızca tarihi bir tur yapmak amacıyla gelen Kıbrıs Havalimanı’nda indikten sonra burada Kıbrıs transfer hizmetleri veren firmalar ile anlaşarak çeşitli kültür turu hizmetlerini alabilirler. İsteyenler de kendi imkanlarıyla gezebilirler. Gezilebilecek önemli tarihi mekanlar arasında şunlar yer almaktadır:

 

Salamis Antik Kent

 

İlk zamanlarda Aka kolonisi olarak kurulan Salamis kentinin kurucusu olarak bilinen kişi, Yunanistan’ın Salamis Adası’nın kralının oğlu Tekfros olarak bilinir. Tekfros’un kardeşi Truva savaşında intihar eden ve kral da Tekfros’un bir daha adaya giremeyeceğini söyler. Bu nedenle Tekfros, yardımcıları ve savaşta esir düşenler, Karpaz Yarımadası’nda bulunan Akalar sahiline gelirler. Buraya gelen Yunanlılar bir kent kurarlar. Salamis Kentine ait kalıntıları görmek isteyenler ise Gumnasium, Roma Hamamı, Roma Villası, Su Sayacı, Granir Forum, Bizans Su Sarnıcı gibi mekanları ziyaret edebilirler.

 

Girne Kalesi

 

Bu kalenin yapılış tarihi net olarak bilinmese de bazı araştırmacılar tarafından M.Ö. 3. yy’da yapıldığı belirtilmiştir. Bu kale, yaşanan Arap akınlarından korunmak için inşa edilmiştir. En önemli bölümlerini ise Kral Dibel’in yaptığı bu kale savaşın olmadığı zamanlarda da dinlenme amacıyla kullanılmıştır. Ceneviz akınlarından dolayı çok fazla hasar gören kale, daha sonra dayanıklaştırılmış ve top atışlarına bile dayanıklı hale getirilmiştir. 1570 senesinde Osmanlılar tarafında savaşılmadan alınan bu kale, günümüzde arkeolojik kazılardan çıkarılan eserlerin sergilendiği bir müze olarak kullanılmaktadır. Bu kale içerisinde birçok müze ve önemli mekanlar yer alır. Bunlar; Batık Gemi Müzesi, Vrysi Neolitik Yerleşim Yeri Senksiyonu, Pınarbaşı Mezarı, Akdeniz Kral Mezarı gibi bölümlerdir.

 

St. Hilarion Kalesi

 

Bu kale adını Aziz Hilarion’dan almaktadır. Aziz Hilarion, Kudüs’te meydana gelen Arap istilalarının ardından Kıbrıs’a kaçan ve zamanının geri kalanını ibadet ederek geçiren tarihin önemli insanları arasında yer almaktadır. Hilarion, 370 yılında bu kalenin bulunduğu alanda bir kilise ve manastır inşa eder. Zamanla manastır çok daha güçlü bir hale geldiği için Arap akınlarından korumak amacıyla kale haline getirilir.

 

Bufavento Kalesi

 

Bufavento kalesi günümüzde birçok farklı isimle bilinmektedir. Bu kalede 101 tane oda olmasından dolayı, bu isimler arasında 101 evler de yer almaktadır. Rivayetlere göre, buradaki 101. oda kayıptır ve kim bu 101. odayı bulup içeri girmeyi başarırsa, o kişinin cennet kapısını bulmuş olacağı iddia edilmiştir. Bu kale de Kıbrıs’ta ziyaret edilmesi gereken tarihi mekanlar arasında gösterilmektedir. Hakkında en çok rivayet bulunan kale ise Bufavento Kalesi’dir.

 

Kıbrıs’ın pek çok turistik güzelliğinin yanında tarihi açıdan da önemli bulgulara ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Kıbrıs’ta düzenlenen farklı kültür turlarına katılmak isteyen insanlar bu hizmeti veren firmalar aracılığıyla istedikleri tarihi mekanı kolaylıkla gezebilirler.

 

Kıbrıs Transfer | Taksi

 

Kıbrıs havalimanı’ndan inenler istedikleri yere Kıbrıs taksi hizmeti ile ulaşabilirler. Ercan Havalimanı’ndan toplu taşıma hizmetleri yer alsa da bu araçlar, yalnızca belirli noktalarda yolcu bırakmaktadır. Bu nedenle özel araçlar yardımıyla bir transfer işleminin gerçekleşmesi en sağlıklısı olur. Bu hizmeti gerçekleştiren Kıbrıs VIP Transfer, havalimanından istenile yere götürülmesi için özel araçlarını ve profesyonel çalışanlarını ziyaretçilerin hizmetine sunmaktadır. Üstelik günlük tur veya kültür turu düzenlenmesine de yardımcı olan bu firma, isteyenlere birçok farklı hizmet sunmakta ve yalnızca Kıbrıs transfer işlemleri için değil aynı zamanda Kıbrıs turizmi için de katkı sağlamaktadır. Firmanın bilgilerine, araçlarına ve rezervasyon işlemlerine http://kibrisviptransfer.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM GÖNDER