Kırşehir Gezi Rehberi | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Kırşehir Gezi Rehberi

Kırşehir, Ankara ve Kayseri gibi büyük şehirleri birbirine bağlayan küçük ama şirin bir şehirdir. Kırşehir’in geçmişi tarihi M.Ö 3000-2000  Tunç çağına kadar uzanarak  birçok medeniyetlere  ev sahipliği yaparak günümüze kadar gelmiştir. Kırşehir  geçmişte ilim ve güzel sanatların başkenti olmuştur. Ahilik teşkilatı ile de esnaf dayanışmasının öncüsü olarak da bilinmektedir  Kırşehir. Camileri, Kervansarayları, Kaleleri, Medreseleri, Yeraltı şehirleriyle Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biridir.

Kırşehir’in Gezilecek  Turistlik yerleri;

Cacabey Cami(Medresesi): Anadolu  Selçuklu II. Gıyasettin Keyhüsrev döneminde Kırşehir valisi  Nureddin Cibril Bin Cacabey tarafından yaptırılmıştır. İki renkli kareli taşlardan yapılan medrese astronomi ile ilgi birçok araştırma yapılan bu gözlem evi daha sonra camiye dönüştürülmüştür. Caminin giriş kapısında taç şeklinde kabarmalardan karşılıyor misafirlerini,  camiye girdiğinizde caminin içinde kuyu olması ve kuyunun etrafındaki odalar gelenlerin merakını oluşturuyor. Cacabey camisi şehrin merkezinde yeraltı çarşısının üstünde bulunmaktadır.

Mucur yeraltı şehri: Kırşehir’in mucur ilçesin bulunan bu yeraltı şehir Hristiyanlar tarafından Romalılardan korunmak için  yapılmış gizli bir sığınaktır. Mucur yeraltı şehri 7000-8000 metre derinliğindedir ve 50 odası bulunmaktadır. Odaların içerisinde dehlizler, kiliseler, gizli geçitler, hayvanlar için ahırlar bulunmaktadır. Bu şehir gizli dünyasını merak edenleri bekliyor.

Ahi Evran Camii ve Türbesi: Esnaf kardeşliği ve dayanışmasını kurucusu olan Ahi Evran adına yapılmış bir camidir. Önceleri zaviye olarak kullanılan bu türbe sonra camiye çevrilmiştir. Caminin için bulunan merdivenleri çıkarak Ahi Evran Velinin kabrine ulaşabilirsiniz. Ahi Evran camii şehir merkezindedir.

Kesik Köprü Köprüsü: Kesik köprü Anadolu Selçuklu devletinin sultanı olan Alâeddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmış .13 kemeri 220 metre olan bu köprü İpek yolu ile başkent Konya’yı birbirlerine bağlanmıştır. Kesik köprü birçok kez tamir edilmiştir ama 1190 yılında yıkılmıştır. 2000-2007 yılları arasında devlet tarafından koruma altına alınmıştır ve tamir edilmiştir. Trafiğe kapalı olan bu köprü ziyaretçileri tarafından yaya olarak geçilmektedir. Kesik  köprü  Kırşehir’e 21 km. Uzaklığındadır.

Üç Ayak Kilisesi: Yozgat-Yerköy’üne 6 km uzaklığında Kırşehir’e ise  37 km. uzaklığındadır. Bu  kilise Bizans döneminde üç mezhebin birleşerek yaptığı bir kilisedir. Üç ayak kilisesi beton tuğlalardan yapılmış  olmasına rağmen doğal etkenler yüzünden birçok yeri yıkılmıştır.

Kale Höyük: Kale höyük kalesi Kırşehir’in merkezinde bulunan  kale 16 m. uzunluğun ve 280 metre enindedir. Bu kaleyi Bizans İmparatoru Justiyen tarafından şehri gözlem altında tutmak ve korumak için yaptırmıştır. Selçuklular ise bu kaleye Alâeddin camisini yaptırarak İslam Kalesi olduğunu kanıtlamıştır.

Japon bahçesi: Kırşehir’in Kaman ilçesinde bulunan bu bahçe tamamen Japonlar tarafından yapılmıştır. 80’li yıllarda Çağıran köyün arkeolojik kazılar yapmak için bir grup Japon arkeolog gelir Kalehöyükte kazı yapmaya başlar. Bu kazılarda eski Anadolu’ya ait bir sürü kalıntı çıkar. Bu eski kalıntılar Japon dünyasında çok heyecan yapar ve teşekkür için bir Japon bahçesi yapmaya karar verilir. Kazılar sırasında Kamana gelen Japon prensinin adını bu bahçeye veriler.

Kırşehir’in Eğlence  Yerleri: 

Kırşehir küçük bir şehir olduğu için eğlence anlayışı pek gelişmemiştir. Genellikle küçük Cafeler, çay ocakları, parklar bulunur. Gece hayatı isteyenler için birkaç disko bulunur

Kent park: kent park 2014  açılmış alışılagelmemiş bir park anlayışıyla yapılmış bir parktır. Kırşehir kent parkta birçok cafe ve restoran bulunmaktadır. Kent park yaparken en çok yeşil  ve ferah olmasına dikkat edilmiştir.

Masal park: çocuklar için özel yapılmış bir parktır. Bu parkın özelliği tamamen yerli klasik masal kahramanlarından oluşmasıdır. Masal parkta ateş ve bomba atılan yabancı çizgi film karakterlerine yer verilmemiştir. Yemyeşil bir ağaçlık alanda çocuklarınızla güzel vakit geçirmek isteyenlerin  durak yeri olmuştur.

Kırşehir savcılı göletti: Kırşehir’in ilçesi olan Kaman Savcılı kasabasında bulunan  tatil köyü yeri ve yabancı turistlerin dinlenme yeridir. Savcılı göleti 3 kilo metrelik halk plajı 200 kamelyası ile hizmet vermektedir. Komşu illerden hafta sonu  ve günü birlik  tatil yapmak için birçok kişi geliyor. Bu tatil köyü küçük olmasına rağmen  Antalya tatil köylerini aratmamaktır.

Kırşehir’de ne yenilir? Nerede yenilir?

Ankara Döneri: Kırşehir’de Ankara  döneri çok meşhurdur. Et döner, yaprak döner, tavuk döner gibi dönerin bütün çeşidini bulabilirsiniz .

Göl Restaurantı: Kırşehir’in Çuğun barajının yanı başında olan bu restoran. Göl restoranda istediğiniz balık türünü yiyebilirsiniz. Muhteşem manzarası yemek yerken size eşlik eder.

Ağalar Konağı Kültür Evi: Kırşehir Ağalar konağında yöresel yemekleri yiyebilirsiniz özellikle ahi kebabını çok güzel yapmaktadır. Ağalar konağında Kırşehir’in sıcak kanlılığını ve misafirperverliğini göreceksiniz.

Kütük ev: Hılla Gölünün nilüfer çiçekleri ile süslediği  muhteşem manzaralı bu işletme şehir dışından gelen misafirleri kendine hayran bırakıyor. Kütük evde istediğiniz yemeği bulabilirsiniz.

Kırşehir’de Nerede  Alışveriş yapılır?

Kırşehir’de büyük alışveriş merkezleri yoktur. Tek katlı dükkanlar vardır. Ayrıca yeraltı çarşısı vardır burada yeraltı alışveriş merkezidir.

Kırşehir’de Nerede Konaklanır?

1.Makissos Thermal Hotel &Spa: Kırşehir merkezinin Akbayır  mahallesinde bulunur. Bu otel 5 yıldızlı ve en kaliteli otellidir.

2.Grand Terme Otel: Doğal sıcak suyu  dinlenmek isteyen  misafirlerini bekliyor Kırşehir’in merkezinde yer almaktadır.

3.Cingöz resort hotel: Bu otel Kırşehir merkezinde bulunan en nezih otellerinden biridir.

4.Kapris Otel: Şehrin merkezinde bulunan bu otel orta derecelidir.

BENZER YAZILAR

 • Marmaris Gece Hayatı

  Hızlı yaşanan gece hayatı ile ünlenmiş olan Marmaris her türlü müziğin çalındığı ve çılgın eğlencelerin yaşandığı Barlar Sokağı ile

 • Alanya’da Gezilecek Yerler

  Güney’in en güzel şehirlerinden bir tanesi de Antalya’dır. Yalnızca ülke genelinden değil yurt dışından da her sene milyonlarca ziyaretçi

 • Muğla Gezi Rehberi

  Muğla Türkiye’nin güneyinde yer alan turistik bir şehir. Çok fazla doğal güzelliği ve tarihi mekanı olan bir şehir olması sebebiyle her yıl hem yerli

 • Uşak Gezi Rehberi

  Ege bölgesinde bulunan Uşak ili, genelde halk tarafından her nedense doğu olarak algılanmakta. Bunun sebebi; Ege bölgesinde bulunan diğer illerin

 • Konya Gezi Rehberi

  Konya denilince akla geniş toprakları, nefis yemekleri, ve tabiî ki büyük İslam alimlerinden Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri gelir. Aslında Konya’da

YORUMLAR

YORUM GÖNDER