Konya Gezi Rehberi | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Konya Gezi Rehberi

Konya denilince akla geniş toprakları, nefis yemekleri, ve tabiî ki büyük İslam alimlerinden Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri gelir. Aslında Konya’da bunların dışında da mutlaka gezip görülmesi gereken yerler vardır. Dilerseniz birlikte bir Konya turuna çıkalım.

 Konya’da Gezebileceğiniz Turistik Yerler

Konya tarihi ve doğal güzellikleri ile seyahat severlerin ilgisini çekmektedir.Konya’da gezilecek yerler listesi seyahat öncesinde önem arz ediyor.Seyahate çıkmadan önce Konya’da gezilecek yerler listesine göz atmalısınız.

Mevlana Müzesi:
 Karatay’da bulunan müzeye, otogar yanındaki tramvaya binerek Alaadin durağında indikten sonra 5 dakikalık yürüyüşle ulaşabilirsiniz, veya otogardan dolmuşa binerek, Mevlana müzesi önünde inebilirsiniz.
Müze, sabah 09 da açılarak, akşam 18.30 da kapılarını ziyaretçilere kapatmaktadır. Müze içerisinde Mevlana Hazretlerine ait türbe, Selçuklu döneminden kalma tarihi eserler, el yazmalı Kur-an-ı Kerimler, dervişlerin yaşam tarzını aktaran bal mumundan yapılmış heykeller mevcuttur.
Sille Köyü: Ulaşımını şehir merkezlerindeki otobüslerle sağlayacağınız köyün tarihçesi, Büyük Selçukludan daha eskilere dayanıyor, üstelik köyde 1500 yıl öncesinden zamanımıza kadar ayakta duran bir kilise ve Türkiye’nin ilk zaman müzesi mevcuttur. Yeni yeni restore edilen köy kesinlikle görülmesi gereken bir mekandır.
Selimiye Camii: Mevlana Müzesinin yan tarafındadır. Şehzade selim tarafından, Mimar Sinan’a yaptırılan camii zamanımıza kadar aslını koruyarak gelmiştir.
Alaadin Tepesi: Rivayete göre, Sultan Alaadin halkından vergi olarak toprak istemiş ve bu tepeyi oluşturmuştur. Şehrin merkezinde bulunmaktadır. Tepe üzerinde Keykubat camii, parklar ve dinlenme mekanları bulunmaktadır. Diğer taraftan tepe çevresi Dünyanın en büyük döner kavşağıdır.
Kilistra Antik Kenti: Konya’nı Hatunsaray Gökyurt  Köyünde olan antik şehrin, M.Ö.1. yy’da kurulduğu tespit edilmiştir. Kapadokya benzerinde yapıların ortaya çıkarıldığı bölgede kazılar devam etmektedir. Tarihi mekanda kilise, sarnıç, şapeller ve çok sayıda özel yaşam alanlarını görülmesi mümkündür.
Konya Arkeoloji Müzesi: Eğer tarihi yerleri gezmeyi seven biri iseniz mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

Konya’daki Eğlence Yerleri

Meram Bağları:
 Ailenizle gidip eğleneceğiniz, içinde nezih mekanları barındıran, Konya’ya geldiğinizde gezmeden gitmemeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.
80 binde Devri Alem Parkı: Ailecek gezebileceğiniz  park içinde dinazor maketleri, çizgi film kahramanı maketleri ve dinlenme mekanları bulunmaktadır.
XL Opera Bar: Meram yeni yolda bulunan tarihi bir köşkte hizmetini sunan mekanda canlı müzikle eğlenirken, leziz yemeklerini de tadabilirsiniz.
Barlar: Foga Bar, Roof bar- Dedeman Hotel, Club Inferno gibi çok sayıda ünlü mekanları mevcuttur.
Kafeler: Willy Wonder’s, Şömine Cafe, Kaldırım Cafe, Cafe Mırra gibi çok sayıda kafe bulunmaktadır, bu mekanlarda günün yorgunluğunu atarak rahatlayabilirsiniz.

Konya’da Nerede Ne Yemelisiniz?
Konya denilince akla tabiî ki  etli ekmek gelir, Konya da bu yönde çok sayıda işletme mevcuttur, biz en gözde mekanlar olarak bilinenleri sizlerle paylaştık.

Havzan Etli Ekmek:
 Konya’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer, nefis etli ekmeği, Konya’ya has etli bamyası ve hizmeti ile hiç aklınızdan çıkmayacak diyebiliriz. En gözde mekanı meram yeni yol’dadır.
Cemo Etli Ekmek: Konya’ya gelip etli ekmek yemeden dönmek olmaz, cemo etli ekmek tercih edebileceğiniz mekanlardan bir diğeridir. Etli ekmeğin yanında diğer meşhur Konya yemeklerini de bulacağınız mekan, Selçuklu, meram ve nalçacıda hizmet vermektedir.

Konya’da Gözde Alışveriş Merkezleri

Kulesite:
 42 katlı alışveriş merkezi, tüm Konyayı tepeden görebileceğiniz harika bir merkezdir.
Makro ve Real: içerisinde birçok alışveriş merkezi ile her türlü imkanı bulacağınız rahat mekanlardır.

Konya’nın konaklama yerleri

Dedeman Konya Hotel
: Selçuklu’da bulunan otel, hizmeti ve personeli ile mükemmellik sertifikasına sahiptir.
Hotel Bella: Karatay merkezde bulunan otel, seyahat severler için konforu ve rahatlığı ile en çok tercih edilen mekanlardandır.
Hilton Garden Inn Konya: Aziziyede bulunan, lüks oteller sıralamasında ilk sıralarda olan otel, ayrılırken zorlanacağınız mekanlardan birisidir.

BENZER YAZILAR

 • Marmaris Gece Hayatı

  Hızlı yaşanan gece hayatı ile ünlenmiş olan Marmaris her türlü müziğin çalındığı ve çılgın eğlencelerin yaşandığı Barlar Sokağı ile

 • Alanya’da Gezilecek Yerler

  Güney’in en güzel şehirlerinden bir tanesi de Antalya’dır. Yalnızca ülke genelinden değil yurt dışından da her sene milyonlarca ziyaretçi

 • Muğla Gezi Rehberi

  Muğla Türkiye’nin güneyinde yer alan turistik bir şehir. Çok fazla doğal güzelliği ve tarihi mekanı olan bir şehir olması sebebiyle her yıl hem yerli

 • Uşak Gezi Rehberi

  Ege bölgesinde bulunan Uşak ili, genelde halk tarafından her nedense doğu olarak algılanmakta. Bunun sebebi; Ege bölgesinde bulunan diğer illerin

 • Kırşehir Gezi Rehberi

  Kırşehir, Ankara ve Kayseri gibi büyük şehirleri birbirine bağlayan küçük ama şirin bir şehirdir. Kırşehir’in geçmişi tarihi M.Ö

YORUMLAR

 • Hosting
  9 Aralık 2016 Cuma, 14:43

  Konya Gezisi icin  gidis donus 45.98 TL ye bilet al?yorum. Bu paraya b?rak?n ucaga binmeyi evden hava alan?na taksi ile gidemem.

 • YORUM GÖNDER