Mersin’de Gezilecek Görülecek Yerler | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Mersin’de Gezilecek Görülecek Yerler

Deniz kenarında bir şehir olduğu için birçok uygarlığı ev sahipliği yapmış olan Mersin, hem tarihi yerleri hem de yemekleri ile meşhur bir şehirdir. Turizmde de büyük bir yer tutan Mersin’i sizin için inceledik.

Mersinin gezilecek turistik yerleri

Kız Kalesi: Erdemli’de olan Kızkalesi büyük bir ziyaretçi akını yaratmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde çok fazla ziyaretçi çeken Kızkalesine ulaşım oldukça basittir. Çevresi sularla çevirili olan Kızkalesi bir ada görünümündedir. Mersin’in belli sahil kıyılarından rahatlıkla görülebilmektedir. Ayrıca bir tatil beldesi olan Kızkalesi, çok güvenlidir. Kızkalesi, Mersin’in en popüler tatil ve yerleşim bölgelerinden birisidir.

Cennet-Cehennem: Silifke-Narlıkuyu güzergahı üzerinde bulunan turistik mağaralar olan Cennet-Cehennem mağaraları birçok turist için gezip, gözülecek bir yerdir. Derin çukurlar halinde olan Cennet-Cehennem mağaraları arasında 80 metre gibi bir mesafe vardır.

Eshab-ı Keyf: Tarsus’un kuzeybatısına doğru 14 km. ilerisinde olan bu mağaralar Hristiyan ve Müslüman aleminde kutsal bie mekan sayılmaktadır. Mağalara 15-20 merdiven ile inilmektedir. Yine, turistlerin en çok merak ettiği ve gezdiği yerlerden birisidir.

Mamure Kalesi: Geniş bir tarih geçmişi olan Mamure Kalesi ticaret amaçlı inşa edilmiştir.

St. Paul Anıt Müzesi: 1850 yılında Ortodoks Arap-Rum Cemaati önderliğinde yapılan inanç merkezi, Mersin’in en önemli müzelerinden bir tanesidir. 1994 yılında Kültür Bakanlığı bünyesine girerek müze olmuştur ve ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Ayrıca ziyaretçiler bu müzede dini ayinlerini de gerçekleştirebilmektedir.

Mersinin eğlence yerleri

Atatürk Parkı: Sahil kenarında olan Atatürk Parkı çok geniş bir alana yayılmaktadır. Şehir halkının konaklama ve piknik yapma gibi ihtiyaçlarına da çözüm bulan park çok talep görmektedir.

Mersin Viranşehir Sahili: Güzel bir gün geçirmek isterseniz, Mersin’in en sakin yerlerinden birisi olan Viranşehir’e uğramak isteyebilirsiniz. Güzel mekanlarla donatılmış sahil şeridinde denize doğru kahvaltınızı yapıp, arından kahvenizi ya da içkinizi içebilirsiniz.

Kushimoto Japon Sokagi: Özellikle Mersin’deki gençlerin uğrak noktası olan, genel adıyla Kushimoto, sokak çok uzun bir şeritte yer alıyor. Sokak içerisinde birçok mekan mevcuttur.

Barlar: Birçok ünlü barı olan Mersin’de en bilindik barlar arasında Mobydick, Kitchenette, Pasha, Buena Vista gibi ünlü mekanlar var.

Kafeler: Leman ve Geyik kafe Mersin’in en gözde mekanlarından birileri olmaya aday 2 yerdir. Menü çeşitliliği ve personel hizmeti ile çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

Mersinde ne yenir? Nerelerde yenir?

Mersin’in en meşhur yiyeceği elbette tantunidir. Tantuni yemek için Mersin’in neredeyse en bilindik 2 yerini sizin için bulduk.

1) Yaprak Tantuni: Birçok belli yerde bulunan ve Mersin’in en çok tercih edilen tantuni mekanlarından birisi olan Yaprak Tantuni, Mersin’in eşsiz lezzetlerinden birisi olan tantuniyi sizin için hazırlamaktadır. En bilindik mekanları olan Mersin Pozcu ve Mersin Epa Caddesi gösterilebilir.

2) Özkan Tantuni: Mersin’in en çok tercih edilen tantuni merkezlerinden birisi olan Özkan Tantuni çok farklı yerlerde de hizmet vermektedir. En bilindik mekanı İstiklal Caddesi’ndedir.

Mersinde nerelerde alışveriş yapılır?

1) Forum Mersin: Mersin’in en büyük alışveriş merkezlerinden birisi olan Forum Mersin’in bünyesinde birçok alışveriş merkezi mevcuttur.

2) Marina Vista Alisveris Merkezi: Mersin’in Çamlıbel merkezinde bulunan alışveriş merkezi sizin için pek çok alternatif sunuyor.

Mersin’de nerelerde konaklanır? Otel Önerileri

1) Mersin Oteli: Mersin sahili üzerinde yer alan otelde güvenle konaklayabilirsiniz. Denize bakan odalarından, sabah denizin görüntüsüyle uyanabilirsiniz. Ulaşımı konusunda da çok büyük kolaklıkları vardır.

2) Taksim Group Hotel: 52. kat veya metropol binası olarak da adlandırılan otelde güvenle kalabilirsiniz.

3) Mersin Hilton SA: Yine sahil şeridinde yer alan otel Mersin’in en güvenilir otellerinden birisidir.

4) Radison Blu – Mersin’in en göze batan binalarından olan bu Otel, Mersin’in en lüks otellerinden bir tanesidir.

BENZER YAZILAR

 • Marmaris Gece Hayatı

  Hızlı yaşanan gece hayatı ile ünlenmiş olan Marmaris her türlü müziğin çalındığı ve çılgın eğlencelerin yaşandığı Barlar Sokağı ile

 • Alanya’da Gezilecek Yerler

  Güney’in en güzel şehirlerinden bir tanesi de Antalya’dır. Yalnızca ülke genelinden değil yurt dışından da her sene milyonlarca ziyaretçi

 • Muğla Gezi Rehberi

  Muğla Türkiye’nin güneyinde yer alan turistik bir şehir. Çok fazla doğal güzelliği ve tarihi mekanı olan bir şehir olması sebebiyle her yıl hem yerli

 • Uşak Gezi Rehberi

  Ege bölgesinde bulunan Uşak ili, genelde halk tarafından her nedense doğu olarak algılanmakta. Bunun sebebi; Ege bölgesinde bulunan diğer illerin

 • Kırşehir Gezi Rehberi

  Kırşehir, Ankara ve Kayseri gibi büyük şehirleri birbirine bağlayan küçük ama şirin bir şehirdir. Kırşehir’in geçmişi tarihi M.Ö

YORUMLAR

 • Mavi Yolculuk Tekne Kiralama
  3 Haziran 2015 Çarşamba, 20:23

  Uzun zaman Mersin’ de yaşamış biri olarak “Adanalıoğlu” maalesef ki hep es geçilen bir yer olmuştur 🙁

 • Web Hosting
  1 Aralık 2016 Perşembe, 15:21

  Mersin her yeri ayr? guzel ulkemizin cok guzel bir sehridir. Ozellikle Adam Kayalar bolumu cok heyecan verici bir yer.

 • YORUM GÖNDER