Muğla Gezi Rehberi | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Muğla Gezi Rehberi

Muğla Türkiye’nin güneyinde yer alan turistik bir şehir. Çok fazla doğal güzelliği ve tarihi mekanı olan bir şehir olması sebebiyle her yıl hem yerli hem de yabancı milyonlarca turist bu güzel ile akın ediyor.

Muğla’nın Gezilecek Yerleri

Bodrum

Muğla denilince akla ilk gelen yer tabi ki Bodrum oluyor. Bodrum yalnızca doğal güzellikleri ile değil tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapması ve bu medeniyetlerden kalan tarihi eserler ile de özel bir ilgiyi hak ediyor. Pek çoğumuz bilmesek de dünyanın yedi harikasından biri Bodrum’da bulunuyor. Bodrum’un gece hayatı ile de çok ünlü olduğunu eklemeden geçmeyelim.

Fethiye

Muğla’nın Antalya sınırında bulunan Fethiye ilçesi de çok önemli bir turistik merkez. Ölüdeniz ve kelebekler vadisi ile Fethiye de her yıl milyonlarca turistin akınına uğruyor.

Milas

Milas ilçesinin denizi olmasa da özellikle hanı ile çok meşhur. Dünyaca ünlü keçelerin üretim yeri olanMilas bu nedenle çok sayıda ziyaretçiyi kendine çekmeyi başarıyor.

Bu yörelerin her birinde antik kentler ve kalıntılar da bulunuyor. Muğla’da bulunan Antik kentleri mutlaka gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Arsada Antik Kenti: Fethiye’de bulunan Arsada Antik Kenti Likya’lılardan kalmadır.

Mausoleion: Yukarıda da belirttiğimiz gibi dünyanın yedi harikasından biri olan kral Mausolos’un anıt mezarı Bodrum’da bulunuyor. Her ne kadar İngilizler tarafından çalınarak British Museum’a konulmuş olsa da anıt mezarın bulunduğu yerde halen bazı kalıntıları görebilmek mümkün.

Apostol kilisesi: Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan Apostol kilisesi Gündoğan Beldesi’nin anıtsal yapılarından biri olma özelliğini taşıyor.

Telmessos kaya mezarları: Fethiye’de bulunan kaya mezarları tek kelimeyle muhteşem. Telmessos antik kenti kalıntıları arasında olan bu kaya mezarlar ince işçilikleri ile insanı deyim yerindeyse büyülüyor.

Lagina Antik Kenti: Muğla’nın Yatağan ilçesinde bulunan Lagina antik kenti de birçok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapıyor.

Gelelim Muğla’nın doğal güzelliklerine.

Karaincir koyu: Yine Bodrum’da bulunan Karaincir koyu tek kelimeyle bir doğal harika. Denizin dibinin göründüğü tertemiz, masmavi suyuyla ve 500 metrelik upuzun sahiliyle Karaincir koyu mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Turgut şelalesi: Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan Turgut şelalesi Muğla’nın en önemli doğal güzelliklerinden biri.

Gebekum: Muğla’nın yine çok sevilen tatil beldelerinden biri olan Datça’da yer alan Gebekum muhteşem sahili ve özellikle de kumlarıyla tatilcilere unutulmaz anlar yaşatıyor.

BENZER YAZILAR

 • Marmaris Gece Hayatı

  Hızlı yaşanan gece hayatı ile ünlenmiş olan Marmaris her türlü müziğin çalındığı ve çılgın eğlencelerin yaşandığı Barlar Sokağı ile

 • Alanya’da Gezilecek Yerler

  Güney’in en güzel şehirlerinden bir tanesi de Antalya’dır. Yalnızca ülke genelinden değil yurt dışından da her sene milyonlarca ziyaretçi

 • Uşak Gezi Rehberi

  Ege bölgesinde bulunan Uşak ili, genelde halk tarafından her nedense doğu olarak algılanmakta. Bunun sebebi; Ege bölgesinde bulunan diğer illerin

 • Kırşehir Gezi Rehberi

  Kırşehir, Ankara ve Kayseri gibi büyük şehirleri birbirine bağlayan küçük ama şirin bir şehirdir. Kırşehir’in geçmişi tarihi M.Ö

 • Konya Gezi Rehberi

  Konya denilince akla geniş toprakları, nefis yemekleri, ve tabiî ki büyük İslam alimlerinden Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri gelir. Aslında Konya’da

YORUMLAR

YORUM GÖNDER