Tatil Önerileri Alanında En Güzel Tercih: Kıbrıs | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Tatil Önerileri Alanında En Güzel Tercih: Kıbrıs

Yaz aylarında insanlar farklı ve güzel yerler ziyaret etmek, dinlendirici ve eğlenceli bir tatil geçirmek isterler. Bu nedenle internette onların daha güzel ve isteklerine karşılık verebilecek tatil önerileri yer alır. Tatil seçenekleri arasında en çok tercih edilen ve her yıl milyonlarca turisti en güzel şekilde ağırlayan Kıbrıs ise ilk sıralarda gelmektedir. Bu ülkeye gelerek tatillerini en güzel şekilde geçirmek isteyenler Ercan havalimanı transfer araçlarından biri ile Kıbrıs’ta görülmesi gereken her önemli noktayı kolaylıkla ziyaret edebilir.

Kıbrıs’ta Gezilmesi Gereken Yerler

Kıbrıs’ta birçok tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır. Ancak bunlardan bazı “gezilmezse olmaz” niteliğindedir.

Sulariçi: Dünyanın bölünmüş son başkenti olma özelliği olan Lefkoşa’nın ilk yerleşim yerinin surlariçinde olduğu bilinmektedir. Surlariçi’nin her ziyaretçi tarafından görülmesi gerektiğini düşünülür. Daracık sokakların arasında canlı sokaklar farklı görsellikler ortaya koyuyor.

Büyükhan: Lefkoşa’nın Surlariçi’ndeki en canlı ve mistik özellikler taşıyan kısmıdır. Büyükhan’ın içerisinde hediyelik eşya satanlar ve kafeler yer almaktadır. İnsanın tamamen eski zamanlara kadar götüren Büyükhan’da senede 1 kere de festival düzenlenmektedir.

Selimiye Camii: Önceki adı St. Sophia Katedrali olan Selimiye Camii, adada büyük eserler bırakan Luzinyanlılar zamanından kalmıştır. Surlariçi’nde yer alan Camii, görkemli duruşuyla turistlerin ilgisini çekmektedir.

Barbarlık Müzesi: Kıbrıs adasında 1960 senesinde, kanlı noel olarak adlandırılan gecede Rumların saldırılarının arttığı bilinmektedir. Binbaşı Nihat İlhan’ın evde olmadığı bir gecede evine düzenlenen baskın sırasında eşi ve çocukları katledildi. Bu ev, içerisinde hiçbir şey bulunmadan müzeye çevrildi. Evin içerisinde kan lekeleri, kurşun izleri, duvarları fotoğraflar, insanların kanını donduran cinsten. Kıbrıs’a gidenlerin görmesi gereken bir müze.

St. Hilerion Kalesi: Lüzinyanlılardan kalan kalelerden bir tanesidir. Girne’nin tamamının görülebildiği bir manzaraya sahiptir. Umberto Eco ve Walt Disney, bu kaleden esinlenerek kitaplarında ve çizgi filmlerinde bazı sahneler kullanmıştır.

Pella Pais Manastırı: Girne’nin doğusunda Beşparmak dağlarının yamacında yer almaktadır. Buranın içerisinde zaman zaman klasik müzik konserleri verilmektedir. Şirin ve İngiliz mahallelerini andıran bir görüntüsü vardır.

Girne Kalesi: Kıbrıs, ticaretin merkezindeki bir ada olduğu için buradaki konser saldırıları ve savaşlar uzun süre devam etmiştir. Girne Kalesi de dönem dönem çeşitli eklemeler ve güçlendirmeler sayesinde bugünki halini almıştır. Bu kale, büyük olmasının yanında içinde sergilenen eserlerden dolayı da büyük önem taşır. Bu kalenin baştan aşağı hakkını vererek gezmek için bir günün ayrılması gerekmektedir.

Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği: 74’teki Barış Harekatında, Binbaşı İbrahim Karaoğlanoğlu ve Yüzbaşı Fehmi Ercan, karargah olarak kullandıkları evin kapısından roketatar ile vurulur. O ev, onların ve Kıbrıs şehitlerinin anısına müze olarak düzenlenmiştir. Ayrıca burada, o dönemde Rumların kullandıkları savaş araçlarının sergilendiği bir açık hava müzesi de mevcut.

Mavi Köşk: Dışarıdan sıradan bir yer gibi görülen bu köşk, İtalyan asıllı Rum avukat ve mafya babası Paulo Paolides tarafından yapılmıştır. O zamanın şartlarına göre üst düzey bir konfor içeren ve ciddi teknoloji ile döşenmiş olan bu köşkün ziyaret edilmesi gerekir.

BENZER YAZILAR

 • Fransa’da Gezilecek Yerler

  Fransa… Tarihinden kültürüne, bir ucundan diğer köşesine kadar gezilmesi ve görülmesi gereken bir ülke. Yüzyıllar öncesinde kalan sömürgeci

 • Türkiye’deki En Görkemli Dalış Noktaları

  Dalış sporu ile ilgilenenler, su altının benzersiz görkemi ve hayatı karşısında hayranlık beslemektedir. Türkiye de bu spora uygunluk gösteren önemli

 • En güzel sahil kasabaları

  İstanbul’a yakın hafta sonu kaçış rotası arayanların, gazetelerin Pazar günkü eklerinde gördükleri ve akıllarında yer eden birkaç sahil

 • Detox Turizmi’nin Yeni Merkezi: Phuket

  Vücutta bulunan toksinleri atma temeline dayalı olan Detox, kimine göre bir alternatif tıp yöntemi, kimine göre ise de sağlıklı bir yaşam için olmazsa

 • Alanya’da Gezilecek Yerler

  Güney’in en güzel şehirlerinden bir tanesi de Antalya’dır. Yalnızca ülke genelinden değil yurt dışından da her sene milyonlarca ziyaretçi

YORUMLAR

YORUM GÖNDER