Türkiye Sağlık Turizminde Büyüyor | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Türkiye Sağlık Turizminde Büyüyor

Türkiye, son yıllarda yaşanan terör ve benzeri olaylar nedeniyle turizm alanında önemli bir kayıp yaşasa da turizm’in bir kolu olan Sağlık Turizmi alanında hiç durmadan büyümeye devam ediyor.

Sağlık Turizm’inde Büyüme Doktorlarımızın Başarısı

Ülkemizde sağlık alanında yapılan büyük yatırımlar ve doktorlarımızın dünyayı dolaşan ünleri sayesinde, her geçen gün büyüyen bir potansiyele sahip olan sağlık turizmimiz, kayıp yaşayan turizm sektörünün açıklarını kapatma yolunda hızla ilerliyor. Dünya’nın birçok ülkesinden sağlık problemine çözüm üretmek için ülkemizi ziyaret eden hastalar, ülkemizin tanıtımı adına büyük katkı sağlamaktalar. Birçok uluslararası araştırma ve makale, ülkemizi, sağlık turizmi adına Dünya’nın en iyi 10 lokasyonundan birisi olarak göstermekte… Bu görüntünün ortaya çıkmasında elbette doktorlarımızın maharetli elleri kadar, sağlık tesislerimizin temiz, bakımlı ve güncel teknoloji ile donanmış olması da büyük önem taşımakta. Ülkemizin sağlık turizminde en iyi 10 ülke arasında bulunması önem taşısa da, diğer rakiplerinden ayrıldığı çok önemli bir yönü var. İlk 10 içindeki ülkelerin büyük çoğunluğu, Tayland ve Brazilya gibi doğal görünümleriyle ön plana çıkmakta ve sıralamada yer bulmaktadırlar. Bunun etkisiyle de genel olarak yoga ve benzeri spritüel tedavi yöntemleriyle turizm geliri oluşturmaktalar. Oysa ülkemiz, doğal güzelliklerinden de fazla olarak doktorlarımızın ve hastanelerimizin öne çıkmasıyla isim yapmaktadırlar. Bu da ülkemizin sağlık turizminde Dünya sıralamasındaki yerini yukarılara taşıyacaktır.

Günümüzde, İngilizce tabiriyle Medical Tourism alanında yurt içinde isim yapmış birçok sağlık tesisimiz, yurt dışındaki hastalara ulaşabilmek adına çalışmalar başlatmıştır. Bu gelişmelerin, ülkemizin önümüzdeki 10 yıl içinde Dünya’da sağlık turizminde en çok gelir kazanan ilk 3 ülke arasında yer bulmasının önünü ciddi anlamda açacağını ön görmek hiç de zor değil.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM GÖNDER