Uşak Gezi Rehberi | Gezginle | Gezi Yazıları , Seyahat Rehberi, Seyahat İpuçları, Tatil Önerileri ve İnterrail Blogu

Uşak Gezi Rehberi

Ege bölgesinde bulunan Uşak ili, genelde halk tarafından her nedense doğu olarak algılanmakta. Bunun sebebi; Ege bölgesinde bulunan diğer illerin güzellikleri ve ünleri ile çok revaçta olmasından kaynaklandığını düşünmekteyim. Birde Ege denince akla deniz gelmesi gibi bir durum var. Uşak ilinde de deniz olmamasından dolayı Ege illeri içinde, sönük kalmış gibi duruyor. Oysa; güzellik sadece deniz değildir. Ve Ege bölgesine yolu düşen herkes bir kere de Uşağa uğramalıdır. Uşak doğal güzelliklere sahip bir ilimiz.

Uşak’da gezilecek yerler

UŞAK TARİHİ ESERLERİ UŞAK ARKEOLOJİ MÜZESİ:
Uşak en çok ilgi toplayan ise; şehir merkezinde bulunan ‘Uşak Arkeoloji Müzesi’ Bu müzede yüzyıllar öncesine ait olan tarihi eserler sergilenmekte. Üstelik bilinen müzelerden farklı olarak; tarihi eserler bina içinde değil, bina dışında ve yoldan geçerken dahi bu şaheserleri seyreyleme imkanı bulabiliyosunuz. Kış aylarnda da yaz aylarında da tarihi eserler dışarda sergilenmekte.

ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ:
Uşak ilindeki önemli bir merkezde ‘Atatürk ve Etnografya Müzesi’ Bu müzede; Atatürk’ün Uşak da olduğu yılların anısına yapılmış. Bu müzede Atatürk’e ait birçok eser bulunduğu gibi, Uşak yöresine ait halı ve kilimlerde bulunmakta.

SARRAFLAR ÇARŞISI:
Uşak da benim ilgimi çeken bir başka yapıt ise Sarraflar Çarşısı oldu. Başka bir yeri ararken, kendimi içinde bulduğum bir yapıttı. Sarraflar Çarşıymış. Duvarları tarih kokan bir çarşı… Bilinene göre; bu yapıt 1898 yılında İtalyan bir mimar tarafından yaptırılmış. Yapıtın ilk adı ise ‘Paşa Hanı’ olmuştur. Bu yapıt 1980 yılında restore edilmiş ve bedesten adını alarak sarraflar çarşısı olmuştur. İki katlı, taştan yapılmış bu yapıt oldukça ilgi çekici.

MECBURİYET CADDESİ:
Uşağa gittiğinizde mutlaka çıkacağınız caddedir. Halk arasında bu konuda çok nükte yapılır. Adından dolayı. Adını haketmiş, gerçekten de nereye gitmek isterseniz isteyin çıkacağınız caddedir. Mecburiyet caddesinde ne var derseniz? Mecburiyet caddesi için Uşak’ın kalbi diyebiliriz. Uşakta yemek yiyebileceğiniz bir çok mekan, kafe bu caddede mevcut. En çok beğenilen ise; kafelerin cadde ortasında bulunan parçaları. Açık havada yemek yemenin, çay içmenin tadını çıkarabileceksiniz.

MEYDAN:
Uşak da ilgi toplayan bir başka mekan ise Mecburiyet Caddesinde bulunan Meydanı. Meydan eski valiliğin tam önünde kalıyor. Bir süs havuzu ve havuzun tam ortasında dev bir heykel var. Heykel ise anlam dolu. Ön saflarda savaşan askerler ve Atatürk bu tablonun üzerinde ise Atatürk ve ellerinde ilim yazan kitaplar ile iki genç. Anlama göre; kurtuluş savaşında gösterilen mücadeleler sonucunda gençler ilim ve fenne kavuşmuş. Heykel bu kadar ile de sınırlı değil, heykelin tam arkasında top arabası iten ve çeken analarımız resmedilmiş. Bu meydanda heykel ile büyük ilgi topluyor.

ATAPARK:
Atapark Uşak’da yaşayan herkesin en güzel eğlence mekanı. Atapark hem çocuklara, hem gençlere hem de ailelere hitap etmekte. Ailelerin oturup dinlenebileceği çay bahçelerinin yanı sıra, ailelerin çocuklarını oyalayıp, eğlendirmesi için 3 tane büyük ve birbirinden farklı parkı mevcut. Üniversite gençlerinin de en çok uğradığı mekan yine Atapark. Çay bahçeleri ve kafelerinin yanı sıra, yürüyüş parkuru da mevcut.

KARUN:
Şehir merkezinde bulunan tek alışveriş merkezi. Yürüme mesafesinde olan tek alışveriş merkezi aynı zamanda. İçerisinde çok fazla mağaza bulunmadığı halde yine de dolup taşmakta. Ayrıca karnınızı doyurabileceğiniz yemek mekanları da bulunmakta.

FESTİVA:
Şehir merkezinde olmayan ama şehir merkezine toplu taşıma araçları ile yarım saat mesafede olan Festiva Alışveriş Merkezi bilinen alışveriş merkezlerinden değil. Bir binaya girip saatlerce oradan çıkmama gibi bir durum yok. Mağazalar yan yana sıralanmış durumdalar. Ve siz bir mağazadan çıkıp bir mağazaya girerke binada olmuyorsunuz. Dilediğinizde açık havada da dolanabileceğiniz bir mekan. Üstelik çok sayıda yemek yiyebileceğiniz mekanda var.

UŞAK ÜNİVERSİTESİ:
Uşak’ın üniversitesi şehir merkezinde değil. Şehir merkezine toplu taşıma araçları ile 20 dakika kadar mesafede, ayrıca üniversite ormanın içinde. Üniversitenin ormanın içinde olması ise üniversiteye güzellik katıyor. Üniversitenin gelişmekte olan binaları var. Üniversite çevresinde ise piknik masaları gibi masalar bulunmakta. Ayrıca yine üniversite çevresinde bir de havuz bulunmakta.

UŞAK’IN HANGİ YEMEĞİ MEŞHUR
TARHANA:  Uşak’ın en meşhur yiyeceği tarhana. Bildiğiniz tarhanalardan değil bu tarhana. Emin olun Uşak’da hayatınız da yiyip yiyebileceğiniz en güzel tarhanayı yiyeceksiniz. Bunun için ise en mükemmel yer Tarhana Baba. Hem sunumu hem yediğiniz tarhana ile mükemmelliğe şahit olacaksınız.

BENZER YAZILAR

 • Marmaris Gece Hayatı

  Hızlı yaşanan gece hayatı ile ünlenmiş olan Marmaris her türlü müziğin çalındığı ve çılgın eğlencelerin yaşandığı Barlar Sokağı ile

 • Alanya’da Gezilecek Yerler

  Güney’in en güzel şehirlerinden bir tanesi de Antalya’dır. Yalnızca ülke genelinden değil yurt dışından da her sene milyonlarca ziyaretçi

 • Muğla Gezi Rehberi

  Muğla Türkiye’nin güneyinde yer alan turistik bir şehir. Çok fazla doğal güzelliği ve tarihi mekanı olan bir şehir olması sebebiyle her yıl hem yerli

 • Kırşehir Gezi Rehberi

  Kırşehir, Ankara ve Kayseri gibi büyük şehirleri birbirine bağlayan küçük ama şirin bir şehirdir. Kırşehir’in geçmişi tarihi M.Ö

 • Konya Gezi Rehberi

  Konya denilince akla geniş toprakları, nefis yemekleri, ve tabiî ki büyük İslam alimlerinden Mevlana Celaleddin Rumi Hazretleri gelir. Aslında Konya’da

YORUMLAR

YORUM GÖNDER